Egy sokszor visszatérő kérdést szeretnék ma boncolgatni:
Mikor járunk jobban az internetes hangszervásárlásnál, főleg, ha olcsóbb kategóriában gondolkodunk:
1. Ha új kínai árut próbálunk beszerezni, mint például egy Menzel,
2. vagy válasszuk a régi, pl. szegedi hangszereket
Általános válaszom:
Aki teheti, inkább szakembernél vásároljon, jobban jár!
A szakembernek, ha valamit kínál, szavatolnia kell az árujáért.
Szerintem a hangszervásárlás interneten nagyon rizikós dolog. Még nekem is, aki pedig már 35 évet eltöltöttem a szakmámban.
Mégis, ha már felmerült ez a kérdés, néhány gondolatot megosztok az érdeklődőkkel:
A Menzelnél jobbnak tartom a szegedi hangszereket, de ezt is fenntartással mondom. Ez azt jelenti, hogy amit az interneten árulnak, azt előbb-utóbb meg kell nézetni szakemberrel állapotfelmérés céljából.
Viszont az, aki az interneten hangszert árul, nem feltétlenül ért a hangszerhez, s ezért semmiféle garancia nincsen arra, hogy amit a vevő ott talál, arra nem kell a vételárának többszörösét költeni, hogy használható legyen.
Az internetes vásárláskor ugyanis sok esetben nem is elvárható a garancia.
Vegyünk egy példát:
Vettem egy akármilyen kínai csellót, ami Németországból érkezett, egy német cég által forgalmazva, tehát teljesen jogosan német hangszerként jelent meg az interneten. A hangszernek olyan hibái voltak, amelyeket nem kis munkával hoztam helyre, de NEKEM így is megérte. De ha valakinek ki kellett volna fizetnie a munkadíjamat, ami összegében még egyszer a hangszer árát jelenti, akkor bizony már nem járt volna olyan jól. Persze, ha cseregaranciát ajánlanak, meg lehet próbálni érvényesíteni, de ez sokszor kissé hosszadalmas folyamat. És bosszantó is.
A másik eset, hogy veszünk egy régi hangszert, de valami nincsen rendben rajta. Vegyünk egy hegedűt, mondjuk 25 000 Ft-ért. Elvisszük egy szakemberhez, és kiderül, hogy meg kell igazítani a fogólapot, a kulcsokat, a lábat, húrokat kell cserélni, stb… Ez már önmagában + 15 000 Ft, és lehet, hogy nem ússzuk meg ennyivel. Aztán venni kell még egy vonót, +9 000 Ft, meg egy tokot, az ismét 9 000 Ft, és ez már több, mint amennyi a hangszer ára. Ezzel lehet, hogy nem lenne akkora baj, ha nem az olcsóság miatt választottuk volna ezt a megoldást.
És akkor arról még nem beszéltem, ami nálam mindennapi gyakorlat, hogy szakszerűtlen javításokkal rettenetesen el lehet rontani a hangszereket, amelyeket a vásárlónak sokszor, mivel nem ért hozzá, esélye sincsen észrevenni.
Na, nem szaporítom a szót, a hangszer csak bosszúságot okoz, ha nincsen beállítva, mert egyszerűen nem szól jól.
A kávákról holnap folytatom…